Stomatologia dla dorosłych

Periodontologia

Periodontologia

Periodontolog jest specjalistą zajmującym się leczeniem chorób przyzębia. Przyzębie to zespół tkanek otaczających każdy ząb.  W jego skład wchodzą dziąsła, kość wyrostka, ozębna i cement korzeniowy. Ma za zadanie chronić ząb przed zakażeniem i utrzymywać jego stabilność.

Według najnowszych badań aż 99% Polaków w wieku od 35 do 44 lat cierpi na jedną z form chorób przyzębia. Dwie najczęściej występujące choroby przyzębia to zapalenie dziąseł i zapalenie przyzębia (dawniej paradontoza). Zapalenie przyzębia jest drugą po próchnicy i jej powikłaniach najczęstszą chorobą prowadzącą do utraty zębów. 

Jak objawiają się choroby przyzębia?

  • Początkowe symptomy są łagodne i obejmują zaczerwienienie, obrzęk dziąseł oraz krwawienie podczas szczotkowania zębów. Każde krwawienie oprócz krwawienia miesięcznego u kobiet jest patologią i należy je bezzwłocznie skonsultować z lekarzem!
  • Stopniowo objawy te jednak nasilają się i zaczynają dotyczyć tkanek głębiej położonych. Początkowo utrata kości nie powoduje żadnych dodatkowych symptomów i mimo dalszego rozwoju zapalenia, nie wzbudza to niepokoju wśród pacjentów.
  • W końcu utrata kości jest zaawansowana i pojawiają się ruchomość oraz przesunięcia, czy wychylenia zębów. W końcu dochodzi do utraty zębów.
  • Utrata zębów z kolei powoduje zaburzenia w zgryzie, bóle w stawach skroniowo-żuchwowych, przeciążenia pozostałych zębów. Jama ustna wymaga wtedy pełnej rehabilitacji.

Czynniki powodujące choroby przyzębia

Przyczyną chorób przyzębia jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej wynikająca najczęściej z niedokładnego szczotkowania i/lub oczyszczania przestrzeni międzyzębowych. W związku z tym rola pacjenta w leczeniu choroby jest niezwykle istotna. Bez prawidłowego domowego oczyszczania zębów nie ma możliwości, by skutecznie leczyć choroby przyzębia. Dodatkowymi czynnikami sprzyjającymi rozwojowi chorób przyzębia są cukrzyca, palenie tytoniu lub wady zgryzu.

3 etapy leczenia periodontologicznego

1 Etap - Leczenie przeciwzapalne

Podstawowym celem tego etapu leczenia jest usunięcie zapalenia oraz umożliwienie pacjentowi warunków do prawidłowej higieny jamy ustnej poprzez wykonanie skalingu nad- i poddziąsłowego. Następnie przeprowadzony zostaje instruktaż higieny oraz dobór środków higienicznych indywidualnie dla każdego pacjenta. W tej fazie należy również wyleczyć zęby z próchnicy czy usunąć zęby nierokujące.

2 Etap - Leczenie korekcyjne

Ten etap ma za zadanie odwrócić w pewnym stopniu skutki choroby. Do tej fazy zaliczają się między innymi odbudowa brakujących zębów, leczenie zaburzeń zwarcia czy wad zgryzu, a także, jeśli jest to możliwe, leczenie chirurgiczne odbudowujące utracone tkanki przyzębia.

3 Etap - Utrzymanie osiągniętych efektów

Ostatni etap to okresowe kontrole i utrzymywanie osiągniętych efektów leczenia. Jest to ważne, aby utrzymać zdrowie jamy ustnej po zakończeniu terapii. Zapalenie przyzębia jest chorobą do końca życia, w związku z tym w każdej chwili może dojść do nawrotu objawów. Pacjenci muszą regularnie stosować zalecenia dotyczące higieny ustnej i przestrzegać wskazówek lekarza, aby uzyskać trwałe rezultaty. 

Zamów kontakt

Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultacje.

    Podaj swoje dane:


    Kiedy mamy się skontaktować?


    Kontakt dotyczy:


    Ta strona jest zabezpieczona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Polityka prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

    Zarezerwuj wizytę

    zadzwoń 798 60 80 90
    godziny otwarcia
    PON-PT: 9:00-21:00
    * wymagane wcześniejsze umówienie się
    Obserwuj nas