Stomatologia dla dorosłych

Implantologia

Implantologia

Utrata jednego lub – co gorsza – kilku zębów to nieraz traumatyczne przeżycie. Często może być ono wynikiem urazu mechanicznego lub też spowodowane poprzez przebyte choroby związane z uzębieniem. 

Niezwykle pomocną procedurą służącą  do odbudowy brakujących zębów w łuku zębowym jest wszczepienie implantu stomatologicznego.

Czym są implanty stomatologiczne?

Mają one postać tytanowych wkrętów, które po wprowadzeniu w odpowiednie miejsce zastępują korzenie zębowe.

Materiał  jaki jest powszechnie stosowany w implantologii to tytan, odznaczający się wyjątkowymi cechami. Przede wszystkim jest on niezwykle wytrzymały na jakiekolwiek zniszczenia i co najważniejsze dla zdrowia Pacjenta jest on całkowicie biozgodny (biokompatybilny). 

Oznacza to, że ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na implant stomatologiczny jest niemalże zerowe. To także dzięki temu leczenie implantologiczne jest tak skuteczne.

Zastosowanie tytanu umożliwia także bezpieczne wykonywanie przez pacjenta badań obrazowych głowy: tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego.

Konsekwencje braku uzębienia

Wystąpienie braków zębowych na pozór nie budzi żadnych problemów, prócz tych związanych z wizualnymi wrażeniami. To jednak znaczne poważniejsza sytuacja niż mogłoby się wydawać.

  • Utrata nawet jednego zęba rozpoczyna proces resorpcji, czyli zaniku kości w miejscu powstania ubytku.
  • Prowadzi to do poważnych zmian w naszym wyglądzie. Wraz z zanikiem kości, zmianie ulega także kształt twarzy, przez co tracimy nasze unikalne rysy. Policzki zapadają się, a dana osoba wygląda na znacznie starszą niż w rzeczywistości. 
  • Brak zęba w określonym miejscu pozostawia sporo przestrzeni na przemieszczanie się pozostałych zębów. Taka sytuacja może utrudnić późniejsze leczenie protetyczne. 
  • Nietrudno także tutaj o powiększanie się zatok szczękowych, czego naprawa przy pomocy zabiegów chirurgicznych znacznie opóźnia leczenie protetyczne.

Implanty stomatologiczne krok po kroku

Przebieg leczenia implantologicznego można podzielić na kilka etapów, podczas których dokonuje się zróżnicowanych działań, a ich celem jest odtworzenie brakującego zęba. 

1 Etap - wizyta konsultacyjna

Podczas wizyty konsultacyjnej implantolog poznaje stan zębów oraz kości i tkanek miękkich m.in. na podstawie na badań radiologicznych takich jak zdjęcie pantomograficzne czy CBCT (tomografia stożkowa). Czasami wykonywane są także skany wewnątrzustne oraz zdjęcia wewnątrzustne.

2 Etap - wszczepienie implantów

Kolejnym z kroków jest sam zabieg wszczepiania implantów. 

  • Rozpoczyna się on od minimalnego odsłonięcia kości w miejscu braków. 
  • Po wykonaniu tej czynności implantolog wykonuje niewielki otwór, w który zostanie wprowadzony implant zęba, który potrzebuje czasu, aby się ustabilizować.

3 Etap - zrastanie się implantu z tkanką kostną

  • Proces ten nazywa się osteointegracją i polega na wrośnięciu implantu w kość szczęki lub żuchwy, niejako zastępując naturalny korzeń zęba. To właśnie dzięki temu, po wykonaniu protetycznej korony zębowej cała konstrukcja będzie niezwykle stabilna.

4 Etap - wkręcenie śruby gojącej

  • Śruba gojąca umieszczana jest bezpośrednio w implancie. Jej działanie jest proste: ma ona wspomóc gojenie otaczającej go błony śluzowej i co więcej — wymodelować dziąsło w taki sposób, aby korona protetyczna była dopasowana do reszty uzębienia.

5 Etap - Wykonanie korony protetycznej

  • Po upływie dwóch tygodni można przystąpić do pobrania wycisków korony protetycznej przykręcanej lub cementowanej. Korony są trwale mocowane na zrośniętych z kością implantach. 

Jakie pytania nas nurtują?

Jakie są przeciwwskazania do założenia implantu?

Do najważniejszych przeciwwskazań do użycia rozwiązania, jakim są implanty zębów zaliczamy:

  • nieleczona cukrzyca
  • obecność nowotworów
  • wciąż trwający proces wzrostu kości szczęki
  • stany zapalne występujące w miejscu wszczepienia implantu

Czy wszczepienie implantu boli?

Współczesne zabiegi stomatologiczne wykorzystujące opcje, jak implant stomatologiczny są całkowicie bezbolesne dla pacjentów. Jest to możliwe dzięki wykorzystaniu znieczulenia miejscowego, które znosi odczuwanie dolegliwości bólowych. Pacjent może jednak czuć drobny ucisk oraz dotyk narzędzi stomatologicznych. 

Jak przygotować się do wszczepienia implantu?

Wbrew pozorom, przygotowanie do tak poważnego zabiegu jakim jest wszczepienie implantu zwykle nie jest wymagane. Kluczowe jest jednak zachowanie prawdomówności podczas konsultacji wstępnej i wspomnienie o wszystkich schorzeniach czy nieprawidłowościach. Należy także wykonać wszystkie zalecane przez implantologa badania.

Jak dbać o implanty zębowe?

Sztuczny ząb zbudowany na implancie stomatologicznym powinien być traktowany jako integralna część łuku zębowego. Powinien być on również dokładnie szczotkowany, a trudno dostępne miejsca czyszczone przy pomocy nici dentystycznej, szczoteczek międzyzębowych i płukane przy pomocy specjalnego płynu do płukania. 

Zamów kontakt

Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultacje.

    Podaj swoje dane:


    Kiedy mamy się skontaktować?


    Kontakt dotyczy:


    Ta strona jest zabezpieczona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Polityka prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

    Zarezerwuj wizytę

    zadzwoń 798 60 80 90
    godziny otwarcia
    PON-PT: 9:00-21:00
    * wymagane wcześniejsze umówienie się
    Obserwuj nas