Wybielanie zębów

Chirurgia stomatologiczna

Leczenie dzieci

Ortodoncja

Periodontologia

Protetyka

Radiologia

Leczenie kanałowe pod mikroskopem (Endodoncja)

Stomatologia estetyczna

Profilaktyka i higiena

Wybielanie zębów pozwala na uzyskanie optymalnego koloru uzębienia, maksymalnie zbliżonego do naturalnej bieli. Spośród dostępnych rozwiązań, stomatolog jest w stanie wybrać idealne dla spełnienia potrzeb Pacjenta. Dostępne możliwości to wybielanie nakładkowe, za które jest odpowiedzialny Pacjent, oraz wybielanie zębów w gabinecie przy pomocy specjalistycznych lamp. Oba zabiegi są całkowicie bezpieczne dla zdrowia Pacjenta.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w domu, czyli wybielanie nakładkowe to rozwiązanie zadedykowane dla Pacjentów pragnących przechodzić przez ten proces we własnym zaciszu domowym. Nakładki na zęby, które wykorzystuje Pacjent, są tworzone na podstawie jego unikalnych wycisków szczęki i żuchwy. Mają one specjalne zbiorniczki na żel wybielający, który powinien być nakładany na wewnętrzną stronę nakładki. Po takim przygotowaniu Pacjent umieszcza je w swojej jamie ustnej na całą noc. Rozjaśnienie koloru zębów można zauważyć już po pierwszym użytkowaniu, jednak należy pamiętać, że cały proces wybielania nakładkowego powinien trwać przynajmniej 7 dni. Efekty utrzymują się przez około dwa lata od zakończenia wybielania. Aby były one trwałe, należy stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących „białej diety”.

Wybielanie zębów w gabinecie

Alternatywą dla wybielania zębów w zaciszu domowym jest tradycyjne wybielanie w gabinecie. Jest to bardzo prosty i bezpieczny zabieg. Podczas jego trwania, stomatolog nakłada na zęby Pacjenta specjalny preparat o cechach wybielających (może on mieć postać żelu lub pasty). Następnie uzębienie jest naświetlanie przy pomocy lampy BEYOND. Jej działanie sprawia, że nadtlenek wodoru, obecny w składzie wybranego specyfiku utlenia się, przez co zęby stają się wyraźnie bielsze. Zdecydowanymi zaletami wybielania zębów w gabinecie są szybszy czas osiągnięcia efektów i możliwość rozjaśnienia zębów nawet o kilka tonów po pierwszej wizycie. Należy jednak pamiętać o tym, że po tak silnym wybielaniu istnieje możliwość wystąpienia drobnej nadwrażliwości szkliwa na zimne i ciepłe bodźce. Podobnie jak w przypadku domowego zabiegu, konieczne jest zastosowanie „białej diety” przez 3 dni.

Zęby z wiekiem ciemnieją oraz zmieniają swój odcień poprzez wpływ działania różnych substancji, między innymi takich jak: kawa, papierosy, herbata, wino, jagody, barszcz czy wiele innych. Substancje te wnikają głęboko w strukturę zęba przez co stają się niemożliwe do usunięcia poprzez tradycyjne szczotkowanie zębów. Zabieg wybielanie to sprawdzony sposób na biały i zdrowy uśmiech.

Najczęściej zadawane pytania

Czy wybielanie jest bezpieczne?
Odp: Tak, w naszym gabinecie używamy systemu BEYOND ® Polus ™ Advanced, który jest w 100% bezpieczny. System BEYOND ® Polus ™ Advanced ma zaawansowany system filtracji światła, dzięki któremu całkowicie wyeliminowane jest wydzielanie ciepła i promieniowanie UV, co zapewnia komfort i bezpieczeństwo, redukując ryzyko wystąpienia nadwrażliwości zębów w trakcie i po zabiegu.

Czy system BEYOND ® Polus ™ Advanced wybieli moje korony, licówki i plomby?
Odp: Zabieg wybielania może wybielić jedynie naturalne zęby i nie zmienia koloru koron porcelanowych, licówek ani wypełnień kompozytowych.

Jak długo utrzyma się efekt wybielania?
Odp: Jest to zróżnicowane u każdego człowieka i zależy od Twojej diety i stylu życia, jednak efekt utrzymuje się zazwyczaj około dwóch lat.
Okresowe zabiegi podtrzymujące efekt wybielania zaleca się pacjentom, którzy spożywają regularnie kawę, kolorowe jedzenie i piecie, oraz dla palących papierosy.
Aby utrzymać efekt wybielania należy stosować raz dziennie pasty wybielające, które na dłużej utrzymają efekt ,,białego uśmiechu’’.

Chirurgia stomatologiczna to grupa zabiegów, w której zakres wchodzą zabiegi ekstrakcji — usunięcia zęba lub korzenia, jak również zabiegi mające na celu ich ocalenie pełniące funkcje pomocnicze w innych dziedzinach stomatologii, takich jak endodoncja, protetyka, periodontologia oraz implantologia przeprowadzane zgodnie z planem leczenia pacjenta. Plan ten jest szczegółowo przygotowywany, biorąc pod uwagę wszystkie dostępne informacje.

Chirurgia stomatologiczna w Klinice Wiktorskiej

Szereg zabiegów, jakie realizowane są w ramach chirurgii stomatologicznej to między innymi:

 • Ekstrakcja zębów mlecznych oraz stałych
 • Ekstrakcja ósemek (potocznie nazywanych zębami mądrości)
 • Ekstrakcja zębów zatrzymanych; czyli takich, które nie wyrżnęły się na powierzchnię dziąsła
 • Resekcje wierzchołków korzenia zębowego, mającego usunąć wszelkie zmiany patologiczne w obrębie korzenia
 • Hemisekcje, czyli usunięcie połowy zęba (części korzenia wraz z odpowiadającą mu częścią korony)
 • Zabiegi, mające na celu rekonstrukcję elementów jamy ustnej

Istota znieczulenia miejscowego

Wszystkie zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej wykonujemy z wykorzystaniem najwyższej jakości znieczulenia miejscowego, czyniąc je tym samym całkowicie bezbolesnymi dla każdego Pacjenta.

Zniwelowanie tej niedogodności ma dwustronne korzyści, gdyż pozwala osobie znajdującej się na fotelu stomatologicznym na całkowite zrelaksowanie się, podczas gdy lekarz swobodnie może realizować plan leczenia. Po samym zabiegu możliwe jest jednak wystąpienie drobnych komplikacji, które będą łatwe do opanowania przy pomocy rad stomatologa.

Sedacja

Stosowane przez nas znieczulenie miejscowe jest standardem w stomatologii, lecz niektóre zabiegi możemy lub polecamy wykonywać w sedacji, inaczej zwaną półnarkozą.

Sedacja to niezwykle skuteczna metoda znieczulenia polegająca na podawaniu dożylnie połączonych środków znieczulających i uspakajających. W trakcie trwania zabiegu pacjent jest przytomny i współpracuje z lekarzem, nie odczuwając dyskomfortu i uczucia bólu, a po zakończeniu zabiegu występuje u niego niepamięć wsteczna.

W porównaniu do pełnej narkozy sedacja nie ma skutków ubocznych, i już kilkanaście minut po zabiegu pacjent może udać się do domu. To niezwykle pomocne w osiągnięciu celu, jakim są zdrowe zęby.

Wysokiej klasy gabinet stomatologiczny jest w stanie zapewnić najwyższą możliwą jakość usług, nawet w przypadku tak wymagającej grupy, jaką są dzieci. Kluczem dla miłych wspomnień związanych z taką wizytą jest nie tylko odpowiednie podejście do pacjenta, ale też zaufanie maluchów do osoby chcącej zadbać o ich stan uzębienia. W Klinice Wiktorska wierzymy, że znalezienie wspólnego języka z najmłodszym Pacjentem jest gwarancją tego, że leczenie będzie zakończone sukcesem!

Wizyta adaptacyjna

Dla wielu dzieci, a zwłaszcza tych, które jeszcze nigdy nie usiadły w fotelu stomatologicznym, wizyta w klinice kojarzy się z czymś nieznanym i co ważniejsze — przerażającym. To właśnie dlatego jest potrzebna pierwsza wizyta adaptacyjna. Przełamanie strachu przed czymś nowym i jednocześnie — nieznanym jest kluczowe dla wykluczenia wystąpienia fobii! Właśnie dlatego, na wizycie adaptacyjnej młody Pacjent będzie mógł bezproblemowo zapoznać się z tym, co zaciekawi go wewnątrz danego pomieszczenia.

Edukacja stomatologiczna dla rodziców

Niezwykle ważną częścią samej edukacji dzieci w zakresie stomatologii jest odpowiednia edukacja ze strony najważniejszych dla nich osób. Czasami można zapomnieć, że to właśnie rodzice są pierwszymi nauczycielami swoich pociech i to oni dają im pierwszą, nieraz kluczową dawkę wiedzy… oraz lęku! Rodzice powinni rozumieć i przekazywać wiedzę na temat tego, że wizyta u stomatologa powinna być traktowana nie jako kara czy nieprzyjemne doświadczenie, a jako swego rodzaju przygoda i okazja do podjęcia leczenia zębów. W Klinice Wiktorska pragniemy edukować rodziców na temat potencjalnych chorób uzębienia oraz co najważniejsze — właściwych nawyków higienicznych, mających przeznaczenie profilaktyczne. Dzięki temu, najmłodsi z Pacjentów nie tylko poczują się komfortowo w gabinecie ulubionego stomatologa, ale też będą rozumieć, dlaczego jest to konieczne dla utrzymania zdrowia jamy ustnej!

SPRAWDŹ: zeszyt edukacyjny „Ja i mój uśmiech”, Polski Czerwony Krzyż

Ortodoncja to dziedzina stomatologii skupiająca się na eliminowaniu wad zgryzu, powstałych przez szereg przeróżnych czynników. Wraz z obecnym rozwojem technologii i rozwiązań w niej obecnych, ortodonta pomaga Pacjentowi uzyskać efekt, o jakim marzył. Niepoprawny zgryz to bardzo powszechny i zarazem poważny problem, z jakim zmaga się spora rzesza społeczeństwa. Ortodoncja to odpowiedź na wszelkie potrzeby powstałe z tego tytułu.

Dlaczego ortodonta powinien zadbać o Twój zgryz?

Powody, dla których poprawne ustawienie zębów jest tak ważne są zróżnicowane. Przede wszystkim, ma to znaczenie z punktu widzenia zdrowia jamy ustnej, gdyż odpowiedni zgryz realnie wpływa na jej funkcjonalność. Jej zaburzenie skutkuje szybszym ścieraniem, uszkadzaniem i co dalej — możliwym wypadnięciem przynajmniej jednego z elementów uzębienia! To także poważny czynnik wpływający na zdrowie zatok i przewlekłych bólów głowy. Nie można także zapominać o walorach estetycznych, jakie bezpośrednio wiążą się z niepoprawnie ustawionymi zębami! Ortodonta pomoże Wam rozwiązać ten problem.

Pomimo tego, że idea aparatów ortodontycznych zwykle kojarzy się z nastolatkami, to bez wątpienia nie jest to prawda — leczenie z zakresu ortodoncji może być przeprowadzone na pacjentach w zróżnicowanym wieku. Co ważniejsze, dzięki szeregowi dostępnych rozwiązań, ortodonta może zaoferować przeróżne aparaty ortodontyczne, cechujące się innymi wrażeniami wizualnymi, jednak pozwalającymi na osiągnięcie pożądanych efektów.

Co może zaoferować ortodonta?

Podstawowym podziałem aparatów ortodontycznych jest ten na stałe i ruchome. Pierwsze z nich ortodonta trwale przymocowuje do zębów, natomiast drugi rodzaj pozwala pacjentowi na ewentualne wyjmowanie go w wyznaczonych momentach.

Wśród aparatów stosowanych w dziedzinie jaką jest ortodoncja, można podzielić na kilka najpopularniejszych rodzajów, do których należą:

Aparaty ortodontyczne stałe metalowe

To najbardziej klasyczne i najczęściej stosowane rozwiązanie. Polega ono na przymocowaniu do powierzchni zęba metalowych zamków połączonych przez łuk. Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest jego niska cena w porównaniu do reszty dostępnych wyborów. Należy jednak pamiętać o tym, że są one bardzo dobrze widoczne, co może budzić pewien dyskomfort wśród potencjalnych pacjentów. Pomimo swej prostoty, dają niezwykle estetyczne rezultaty.

Aparaty ortodontyczne stałe o przezroczystych zamkach

Jeżeli jednak pacjent i ortodonta uzna, że klasyczne rozwiązanie może okazać się tym niewłaściwym, w gabinecie specjalizującym się w ortodoncji możliwe jest zastosowania tak zwanego aparatu estetycznego. To jedno z najbardziej estetycznych rozwiązań, jakie może zaoferować ortodoncja. Jego cechą charakterystyczną jest to, że zamki znajdujące się na powierzchni zęba są niemalże przezroczyste, a zawdzięczają one tę cechę zastosowanemu materiałowi. Zamki kryształowe, szafirowe czy porcelanowe nie pozwalają na dojrzenie ich przy codziennym użytkowaniu, co może być kluczowe przy pracy wymagającej nienagannej prezencji.

Aparaty nakładkowe Clear Aligner

Te niepozorne aparaty, to świetna propozycja dla Pacjentów, którzy potrzebują drobnej korekty ustawienia uzębienia. Ma on postać przezroczystej nakładki pokrywającej cały łuk zębowy. Aparat ten powinien być noszony przez wyznaczony przez ortodontę czas. Dzięki temu leczenie jest skuteczne i daje wymierne efekty. Należy jednak pamiętać o tym, że Clear Aligner to rozwiązanie, jakie zaoferuje ortodonta wyłącznie w przypadku gdy wada zgryzu nie jest poważna.

Przedmiotem działania periodontologii jest leczenie chorób przyzębia, które wbrew pozorom są powszechniejszym zjawiskiem, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ich lekceważenie bywa prawdziwie destrukcyjne dla zdrowia jamy ustnej. Nieleczone choroby pokroju parodontozy mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń tkanek, jak i nawet wypadnięcia zębów.

Jak objawiają się choroby przyzębia?

Samo przyzębie to zespół tkanek otaczających (w jego skład wchodzą dziąsła, ozębna czy wyrostek zębowy) każdy z zębów a jego zadanie jest stosunkowo proste: chronić go przed zakażeniem i utrzymywać jego stabilność. Niestety, choroby przyzębia pomimo zwiększonej świadomości na ich temat są nadal bardzo powszechne. Do najważniejszych czynników mogących wzbudzić podejrzenia ich istnienia możemy zaliczyć, chociażby:

 • Zaczerwienienie dziąseł
 • Okazjonalne krwawienia z dziąseł, zwłaszcza w momencie codziennego szczotkowania zębów
 • Wyraźnie widocznie szyjki zębów

Czynniki powodujące choroby przyzębia

Powody powstawania chorób związanych z przyzębiem bywają zróżnicowane, jednak bezsprzecznie najczęstszym jest niepoprawna higiena jamy ustnej. Kluczem do unikania tych problemów jest dokładne szczotkowanie i dalsze nitkowanie trudno dostępnych przestrzeni pomiędzy zębami.

Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z tego, co tak naprawdę bezpośrednio przyczynia się do powstawania chorób przyzębia, pokroju paradontozy. Głównym czynnikiem staje się zalegająca płytka nazębna mająca postać lepkiego osadu o brązowej barwie. Jego pozostawienie przez długi czas prowadzi do jego utwardzenia i powstania kamienia nazębnego. Obecne na jego powierzchni bakterie wydzielają enzymy, które wpływają bardzo negatywnie na zdrowie jamy ustnej.

Plan leczenia periodontologicznego

Leczenie z zakresu periodontologii rozpoczyna się od badania kontrolnego, na którym lekarz poznaje stan uzębienia pacjenta, wraz ze szczególnym uwzględnieniem tego, jaki kształt i konsystencję mają dziąsła czy też fakt występowania wszelkich nieprawidłowości. Po wykonaniu zleconych badań i analizie wyników możliwe jest przygotowanie planu leczenia. Jego długość i specyfika zależy od konkretnego pacjenta.

Leczenie periodontologiczne

Pierwszym etapem leczenia jest najczęściej profesjonalne i dokładne oczyszczenie zębów, wraz z poinstruowaniem pacjenta jak powinien to robić samodzielnie.

Następną fazą jest leczenie chirurgiczne lub niechirurgiczne, skupiające się na oczyszczeniu zakażonych powierzchni i regeneracji zakażonej tkanki.

Konieczne może być także oczyszczenie korzeni zębów wraz z kiretażem, czyli ręcznym usuwaniem kamienia poddziąsłowego.

Każdy pacjent musi zrozumieć, że choroby przyzębia są wręcz niemożliwe do całkowitego wyleczenia i tylko szeroko zakrojone zabiegu higieniczne mogą umożliwić utrzymanie optymalnego staniu zdrowia.

Protetyka w Klinice Wiktorskiej

Protetyka stomatologiczna jest dziedziną stomatologii zajmująca się odbudowaniem układu stomatognatycznego wraz z odtwarzaniem pełnej funkcjonalności jamy ustnej. W samej protetyce można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje uzupełnień, czyli stałe i ruchome. W pierwszym przypadku są one mocowane na stałe w jamie ustnej przy pomocy przyklejenia do powierzchni zęba lub przykręcenia jednego, lub więcej implantów. Drugą grupę obejmują uzupełnienia ruchome, czyli takie, które Pacjent może wyjmować w dowolnym momencie. 

Leczenie protetyczne

Najważniejszym celem, jaki stawia sobie leczenie protetyczne jest całkowita rehabilitacja wspomnianego wcześniej układu stomatognatycznego. Leczenie skupia się na przywróceniu:

 • Pełnej równowagi mięśniowo-neurologicznej
 • Funkcji żucia przyjmowanych pokarmów
 • Prawidłowego kształtu twarzy

Poza aspektami czysto zdrowotnymi należy również pamiętać o kwestiach wizualnych i psychologicznych. Nieistniejące braki zębowe budzą w pacjentach dodatkowy zastrzyk pewności siebie i pomagają zapomnieć o dyskomforcie spowodowanym przez taki stan rzeczy. Kluczowe jest także poznanie wszystkich dostępnych możliwości.

Ruchome protezy zębowe

Protezy ruchome jak sama nazwa mówi, mogą być wyjmowane przez pacjenta w wybranym przez niego momencie. Najczęściej jednak zdarza się tak, że lekarz zaleca zdejmowanie tej protezy na noc, tak aby uniknąć poważniejszych stanów patologicznych dziąseł oraz podrażnień błony śluzowej. Ruchome protezy zębowe można podzielić na:

 • Protezy ruchome częściowe

 • Protezy ruchome całkowite

Pierwsze z nich stosowane są w przypadku braku zaledwie kilku elementów uzębienia, natomiast drugie to pomoc dla pacjentów zmagających się z całkowitym bezzębiem. W przypadku uzupełnień częściowych możliwe jest wybranie jednej z kilku różniących się od siebie konstrukcji. Dostępne opcje to:

 • Częściowa proteza akrylowa; najpopularniejsza i najtańsza opcja, umieszczana w jamie ustnej poprzez zastosowanie kremów mocujących, jednak wymaga czasu do przyzwyczajenia się.
 • Częściowa proteza szkieletowa; jej unikalna konstrukcja sprawia, że cały ciężar protezy osiada nie na dziąsłach a na zdrowych zębach pacjenta — dzięki temu utrzymanie odpowiedniego zdrowia dziąseł i błony śluzowej jest znacznie prostsze.
 • Częściowa proteza nakładkowa; jej cechą unikalną jest to, że opiera się ona na korzeniach zębów lub wszczepionych implantach, do których przymocowane są specjalne zaczepy — dzięki temu pacjent uzyskuje niezwykłą stabilność wraz z wytrzymałością na zniszczenia wynikające z użytkowania.

Jeżeli chodzi o protezy zębowe całkowite, to możemy wyróżnić dwa podstawowe rodzaje jakimi są:

 • Protezy całkowite akrylowe; są one mocowane na dziąsłach przy pomocy specjalnych kremów. Aby uniknąć ryzyka powstania odleżyn, bardzo ważne jest to, aby były one dopasowane jak najdokładniej. Wymagają przejścia okresu przystosowania się do ich obecności.
 • Protezy całkowite mocowane na implantach; aby możliwe było ich założenie, niezędne jest wszczepienie przynajmniej czterech implantów stomatologicznych. Ta konstrukcja jest jednak znacznie bardziej stabilna i pozwala na szybsze przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej.

Korony i mosty protetyczne

Korony i mosty protetyczne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną estetycznego rozwiązania problemu, jakim są zniszczone zęby. Różnią się one nie tylko swoją konstrukcją, ale także tym, jak mocowane są one w jamie ustnej. Korona to pojedyncze i jednocześnie najprostsze rozwiązanie z zakresu protetyki. Ich budowa pozwala na efektywną odbudowę korony zębowej i przywrócenie jej bardzo naturalnego wyglądu. Natomiast most protetyczny może przez swoją budowę zastępować nawet kilka zębów naraz. Pożądaną sytuacją jest ta, w której ubytek zęba otaczany jest przez dwa zdrowe zęby, służące jako filary. Odpowiednio zamontowane korony i mosty mogą służyć pacjentowi przez bardzo długi okres, dochodzący nawet do kilkunasty lat!

Przy tworzeniu koron i mostów Pacjent może dokonać wyboru materiału, z jakiego wykonane będą stosowane uzupełnienia. Dostępne rozwiązania różnią się od siebie pewnymi cechami, jednak to, co je łączy jest wygląd i twardość bardzo zbliżona do naturalnego szkliwa.

Licówki

Licówki to jedna z najbardziej subtelnych dróg do uzyskania pożądanego wyglądu uzębienia. Mają one postać bardzo cienkich płatków wykonanych z materiałów takich porcelana, które przyklejane są na powierzchnię zęba. Dzięki nim możliwe jest uzyskanie pożądanego wyglądu zębów, bez poważnej ingerencji w strukturę zęba. Należy jednak pamiętać o tym, że licówki są możliwe do zastosowania w przypadku drobnych nieprawidłowości w uzębieniu, takim jak pęknięcia czy niewielkie zrotowanie zęba.

Wypełnienia Inlay/Onlay

Zyskująca na popularności alternatywa dla wypełnień kompozytowych to wkłady koronowe kryjące się pod nazwą Inlay lub Onlay.

Stosowanie wkładów koronowych ma kluczowe zastosowanie przy rozległych ubytkach w przedtrzonowcach i trzonowcach. Pozwalają one niezwykle dokładnie odtworzyć tkanki twarde zęba, skupiając się na miejscach stycznych oraz głębokich ubytkach poddziąsłowych.

Zdecydowana większość pacjentów chwali niewątpliwą zaletę takiego rozwiązania protetycznego z jednego powodu – nawet w przypadku głębokich ubytków lub pojawieniu się ich w trudno dostępnych miejsach, wypełnienia Inlay/Onlay pozwalają na zaskakująco estetyczne, a zarazem bardzo trwałe odbudowanie zęba.

Badanie radiologiczne wykonywane jest w celu zobrazowania poszczególnych zębów, kości twarzoczaszki, tkanek kostnych żuchwy i szczęki oraz stawu skroniowo-żuchwowego. Jest niezbędne przy bardziej złożonych procesach leczenia stomatologicznego, jak również leczenia laryngologicznego. Dzięki niemu można zaobserwować próchnicę, sposób, w jaki rosną zęby, zmiany patologiczne, jak torbiele czy nowotwory, a także konsekwencje urazów. Polega ono na skierowaniu promieni rentgenowskich na badane miejsce i zarejestrowaniu powstałego obrazu. Im bardziej szczegółowy obraz wykonamy, tym bardziej pozwala on na dokładniejszą analizę lekarską. Wybór konkretnego badania radiologicznego zależy od procedury leczenia lub indywidualnych czynników danego pacjenta jak przebyte urazy, poprzednie leczenie. Obecnie najbardziej szczegółowym badaniem jest tomografia 3D. Nowoczesne aparaty do diagnostyki minimalizują dawkę promieniowania rentgenowskiego, która nie stanowi żadnego zagrożenia dla człowieka a obraz, który generują, jest cyfrowy i daje znacznie lepsze możliwości analizy poprzez jego edycję np. pomiar, powiększenie, zwiększenie kontrastu, edycja koloru czy nanoszenie zmian.

Klinice Wiktorska od ponad 10 lat korzystamy z radiologi cyfrowej:

 • Digora Optime

System DIGORA OPTIME ECO – najnowocześniejszy, o najwyższych parametrach system obrazowania cyfrowego oparty na płytach obrazowych. System Digora Optime używa inteligentnych płyt obrazowych wysokiej czułości, zapewniając najwyższą jakość obrazu oraz dużą dynamikę. Na obrazie widoczne są nawet najmniejsze szczegóły anatomiczne. Firma Soredex produkuje od 15 lat najlepsze radiowizjografie cyfrowe na świecie.

 • NewTom Giano

Najnowszej generacji tomograf 3D z wieloma funkcjami, która obejmuje wszystkie rodzaje badań stomatologicznych od pantomogramów przez cefalometrię po tomografię CBCT 3D. 

Zalety wykorzystania NewTom Giano:

 • Niezwykle wysoka rozdzielczość 
 • Znacznie niższa emisja promieniowania (badanie trwa 9 sekund, natomiast emisja promieniowania dzięki zastosowaniu metody pulsacyjnej to 3,6 sekundy).
 • Przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych i chorych

Najnowszej generacji skaner tomograficzny umożliwia:

 • Oglądanie i diagnozowanie zarówno przed jak i w trakcie leczenia ze znacznie większą dokładnością
 • Precyzyjne tworzenie planu leczenia przed zabiegami protetycznymi, implantologicznymi, z zakresu stomatologii zachowawczej, jak również przed rozpoczęciem leczenia aparatem ortodontycznym

Leczenie kanałowe (endodontyczne) polega na bezbolesnym usunięciu miazgi zębowej, która została zakażona poprzez stan zapalny lub jest całkowicie martwa. Jej usunięcie jest niezbędne, aby wyeliminować ból, będący nieraz czynnikiem uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie pacjenta. Współczesne leczenie kanałowe, a także leczenie kanałowe pod mikroskopem jest całkowicie bezbolesne i co najważniejsze — skuteczne.

Leczenie kanałowe – wskazania

Wskazania do wykonania zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, są zróżnicowane, a wśród nich najczęściej wymienia się zaawansowaną próchnicę. To jednak nie wszystko, a inne czynniki mogącymi wzbudzić konieczność wykonania leczenia endodontycznego są zróżnicowane. Endodoncja może pomóc w momencie, gdy:

 • Wielokrotnie wykonywane zabiegi na wybranym zębie
 • Zapalenie czy też martwica miazgi w zębie
 • Niepoprawnie wypełnione kanały zęba podczas poprzedniego leczenia kanałowego
 • Zmiany w obszarze wierzchołka zęba

Leczenie kanałowe pod mikroskopem

Współczesne leczenie kanałowe jest niemalże zawsze wykonywane wraz z asystą mikroskopu. Narzędzie to pozwala na osiągnięcie niezwykle dokładnych rezultatów, gdyż zawężenie pola zabiegowego nawet do jednego centymetra kwadratowego umożliwia znacznie większą precyzję i dokładność. Dzięki temu endodoncja jest niezwykle skuteczna.

Mikroskop daje także szansę na szczelne oczyszczenie kanałów zakażonego zęba, a w dalszej kolejności osuszenia go i wypełnienia go przy pomocy płynnej gutaperki. Wykorzystanie mikroskopu ma obustronne korzyści. Położenie mikroskopu nad głową pacjenta znajdującego się w pozycji leżącej pozwala na utrzymanie optymalnego komfortu, natomiast w przypadku stomatologa, pozwala na efektywne opracowanie zęba.

Endodoncja – przebieg

Leczenie kanałowe pod mikroskopem rozpoczyna się od usuwania próchnicy z zęba, celem odpowiedniego dostania się do kanału zęba. Po opracowaniu korony zęba konieczne jest całkowite usunięcie miazgi znajdującej się wewnątrz zęba, a w dalszej kolejności oczyszcza kanały korzeniowe, aby uniemożliwić bakteriom penetrację zębiny. Podczas wykonywania tego procesu opracowywane kanały zębowe są dezynfekowane przy pomocy stomatologicznego roztworu podchlorynu sodu. To minimalizuje szansę ponownej infekcji. Po wspomnianych krokach lekarz dokonuje osuszenia kanału i dalej wypełnia kanał płynną gutaperką, stanowiącą optymalne wypełnienie. Tak wyleczony ząb można zamknąć plombą oraz ewentualnie odbudować go poprzez unikalną koronę protetyczną. Endodoncja, a zwłaszcza samo leczenie kanałowe pod mikroskopem to niesamowicie skuteczne narzędzie w walce z zakażonym zębem.

Dlaczego wybrać Klinikę Wiktorska?

Skuteczność w zabiegach endodontycznych zapewnia użycie światowej klasy mikroskopu Zeiss OPMI Pico.

Żyjemy w czasach, w których czas jest na wagę złota – dlatego zabiegi przeprowadzane w Klinice Wiktorskiej staramy się zaczynać i kończyć na tej samej wizycie.

Szczegółowe zaplanowanie leczenia ułatwia stosowany przez Nas endometr, który pozwala na dokładne zmierzenie kanału.

Zęby w projekcji trójwymiarowej – użycie tomografu komputerowego pokazuje szczegółowo, który z zębów wymaga leczenia oraz pozwala zobaczyć dokładne miejsce, które potrzebuje pomocy endodontycznej.

Prawidłowe oczyszczenie i skuteczna dezynfekcja systemu korzeniowego – System SAF (System Minimally Invasive Endodontics) pozwala na dodatkowe opracowanie kanału oraz jego irygację – wszystko dla efektywności leczenia oraz satysfakcji pacjenta. Jako jedna z niewielu klinik wykorzystujemy system SAF do prowadzenia skuteczniejszego leczenia.

Leczenie kanałowe – zalecenia po zabiegu

Ząb po zakończeniu zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe pod mikroskopem, tak naprawdę nie wymaga żadnego specjalnego traktowania. Higiena takiego zęba powinna być dokładnie taka, jak w przypadku reszty uzębienia, jednak zalecane jest wstrzymanie się od nagryzania ze strony leczonego zęba celem uniknięcia bólu i dyskomfortu.

Po zakończeniu leczenia, do okresu nieprzekraczającego dwóch tygodni, możliwe jest jednak wystąpienie drobnych dolegliwości, takich jak ból na nagryzanie. Jeżeli będą one nieco przeszkadzać, możliwe jest uśmierzanie ich przy pomocy leków przeciwbólowych.

Jeżeli jednak ból będzie się nasilał i jego zlikwidowanie za pomocą konwencjonalnych metod okaże się bezskuteczne — niezbędne będzie skontaktowanie się ze stomatologiem wykonującym ten zabieg. W niektórych przypadkach koniecznym krokiem może okazać się ponowne leczenie kanałowe pod mikroskopem, zwane reendodontycznym.

Istotne aby pamiętać o tym, że po leczeniu endodontycznym konieczna jest jak najszybsza, trwała rekonstrukcja zęba ze względu na wysokie ryzyko złamania osłabionej korony zęba. Przy niewielkim stopniu uszkodzenia korony zęba wystarcza odbudowa zachowawcza za pomocą wypełnienia. Jeśli ząb jest mocno zniszczony, konieczna jest odbudowa protetyczna najczęściej za pomocą wkładu koronowego (INLAY) lub wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej. Tylko szczelna i trwała odbudowa przeciwdziała wtórnej infekcji oraz mechanicznym urazom leczonego zęba.

Celem zabiegów stomatologii estetycznej jest poprawa wyglądu zębów, a tym samym naszego uśmiechu i czynników związanych odbiorem własnego wyglądu. Nietrudno się domyślić tego, że w tej dziedzinie głównym aspektem pracy jest nie leczenie, a widoczna poprawa stanu uzębienia. Działania te dotyczą między innymi wybielania zębów, korygowania ich kształtu czy ustawienia, jak również uzupełniania widocznych braków, pęknięć lub wyszczerbień na powierzchni szkliwa. Do stomatologii estetycznej moglibyśmy zaliczyć również część zabiegów z zakresu leczenia zachowawczego a nawet implantologii i protetyki jednak te zabiegi mają głównie aspekt zdrowotny. W stomatologii estetycznej liczy się wygląd, gdyż mało kto wie, że zdrowe zęby to oznaka nie tylko zdrowia, ale także… atrakcyjności!

Jeżeli więc pragniemy zadbać o własny wygląd i cieszyć się zjawiskowym uśmiechem oraz wręcz niekończącą się pewnością siebie — należy pomyśleć o pomocy, jaką gwarantuje stomatologia estetyczna. Co możemy Ci zaoferować?

Zabiegi stomatologii estetycznej

Zwyczajowo najpopularniejsze zabiegi, które zawierają się w pojęciu stomatologia estetyczna to między innymi, te zawarte poniżej:wybielanie zębów lampą Zoom, dające niezwykle zadowalające efekty już po pierwszym skorzystaniu z niego. Zęby stają się wyraźnie bielsze i przy utrzymaniu odpowiedniej higieny, taki stan może być obecny przez dłuższy okres.

Zakładamy licówki

Mocowanie licówek, czyli niezwykle cienkich płatków porcelanowych lub ceramicznych, pozwalających na osiągnięcie pożądanego przez pacjenta kształtu czy długości zęba. Licówki są niezwykle trwałe, nie zmieniają kształtu a przy tym wszystkim zachowują kolor przez wiele lat. Dzięki nim możliwe jest usuwanie powstałych na powierzchni szkliwa przebarwień, niemożliwych do usunięcia przy pomocy tradycyjnych rozwiązań, takich jak te występujące przez zaburzenia w mineralizacji szkliwa.

Wypełnienia Inlay/Onlay

Uzupełnienia stomatologiczne wykorzystujące technologię Inlay oraz Onlay, coraz powszechniej stosowane w przeróżnych gabinetach i klinikach. Odznaczają się one niezwykle zadowalającą estetyką, a przy tym są odporne na zniszczenia wynikające z urazów mechanicznych czy też codziennego użytkowania.

Dbamy o twój piękny uśmiech

Wszystko robimy po to, żeby Wasz uśmiech był zjawiskowo piękny. Zaufaj naszemu doświadczeniu i skorzystaj z prowadzonych przez nas zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Komfort wynikający z możliwości swobodnego uśmiechania się jest prawdziwie nieoceniony. Stomatologia estetyczna to kapitalny sposób, aby ma nowo móc cieszyć się pięknym uśmiechem, pozwalającym na okazywanie pełnej palety emocji!

Jedną z najważniejszych dziedzin stomatologii jest profilaktyka, zajmująca się zapobieganiem powstawania chorób jamy ustnej, w tym próchnicy. Ma niezwykle duży wpływ na wrażenie estetyczne, gdyż minimalizuje ryzyko poważnej demineralizacji powierzchni szkliwa oraz wystąpienia trwałych przebarwień.
Kompleksową higienizację jamy ustnej Pacjentów Kliniki Wiktorska wykonują dyplomowane higienistki. W zależności od stanu przyzębia pacjenta, zabieg jest zalecany średnio raz na 6 miesięcy. Pacjenci z chorobami przyzębia oraz w trakcie leczenia ortodontycznego powinni zapisywać się na zabieg higienizacji jamy ustnej co 3 miesiące.

Częstotliwość wykonywania zabiegu profesjonalnej higienizacji jamy ustnej może ulec zmiane w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, o czym decyduje lekarz prowadzący lub higienistka.

Składa się z kilku etapów.

 

SCALING

Jest to zabieg leczniczy, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Na niedoczyszczonych powierzchniach zębów tworzy się tzw. płytka nazębna, która po pewnym czasie ulega mineralizacji przekształcając się w kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy.
Powstały kamień nazębny uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, nieświeży oddech, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Jest głównym czynnikiem rozwinięcia się Paradontozy, procesów zaniku kości oraz  stopniowego rozchwiania i utraty zębów.

Zabieg jest bezbolesny, jednak w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia nazębnego jest podstawą zdrowych zębów i dziąseł.

 

PIASKOWANIE

To kolejny etap zabiegu higienizacyjnego, polegający na usunięciu z powierzchni zębów wszystkich osadów pokarmowych. Do tego celu higienistka używa specjalnej piaskarki i odpowiednich środków do piaskowania.

Zabieg ten proponowany jest w pakiecie ze scalingiem. Podczas piaskowania z zębów zostają usunięte resztki kamienia nazębnego, osadu pokarmowego i biofilmu. Zęby stają się wyraźnie bielsze, ale przede wszystkim są one wolne od nagromadzonych osadów, stanowiących idealną pożywkę dla bakterii.
W naszym gabinecie posiadamy kilka rodzajów piasku stomatologicznego, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Używamy piasku stomatologicznego przeznaczonego dla osób palących, pijących dużo kawy i herbaty, dla pacjentów ortodontycznych, implantologicznych i periodontologicznych.

 

POLISHING

Jest jednym z etapów kompleksowej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym.
Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścierności, czyści się i poleruje gumkami lub szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.

 

FLUORYZACJA

To jeden z najcześciej wykonywanych zabiegów profilaktycznych, mających na celu ochronę zębów przed nadmierną wrażliwością oraz ryzykiem powstania próchnicy. Jak sama nazwa mówi, głównym składnikiem leczenia jest oczywiście fluor, mający niezwykle ciekawy zestaw cech charakterystycznych:

 • Wspomaga remineralizację i odbudowę szkliwa
 • Uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych kwasów wytwarzanych przez bakterie
 • Hamuje rozwój bakterii
 • Tworzy na zębach szczelną barierę, utrudniającą gromadzenie się osadów

Profesjonalny zabieg fluoryzacji polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. W naszym gabinecie aplikowany jest w postaci pianki, w skład której wchodzi również hydroksyapatyt, ksylitol oraz wyciągi z imbiru i kurkumy, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

Pacjentom, którzy z jakichkolwiek przyczyn wolą nie stosować fluoru, proponujemy piankę z jonami wapnia, które remineralizują szkliwo.

Zabieg fluoryzacji zaleca się przeprowadzać co 6 miesięcy. Przy dużej skłonności do próchnicy zabieg można powtarzać mniej więcej co 3 miesiące.

 

Po zabiegu higienizacji (scaling, piaskowanie, fluoryzacja) pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę. Należy unikać kwaśnych i przebarwiających pokarmów. W dniu zabiegu może nie czyścić zębów.

 

Lakierowanie inaczej fluoryzacja zębów mlecznych u dzieci – to zabieg szybki, bezbolesny i bezpieczny. Trwa kilkanaście minut.
Powierzchnie wszystkich zębów oczyszczamy przy pomocy szczoteczki i delikatnej pasty, usuwając ewentualny osad i płytkę bakteryjną.
W naszym gabinecie pokrywamy zęby specjalnycm lakierem fluorowym za pomocą aplikatora-pędzelka.
Działanie preparatu jest związane ze stężeniem fluoru oraz jego przedłużonym uwalnianiem. Pacjent powinien zrezygnować z jedzenia i żucia gumy co namniej jedną godzinę po zabiegu. W dniu zabiegu pacjent nie czyści zębów wieczorem.

Zabieg fluoryzacji zębów u dzieci zaleca się przeprowadzać co 6 miesięcy, u dzieci z większą skłonnością do próchnicy – co 3 miesiące.

 

LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

W celu zabezpieczenia pierwszych stałych zębów wyrzynających się oraz zębów przedtrzonowych i trzonowych przed próchnicą stosuje się bezbolesny zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd.
Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach światłoutwardzalnym lakiem szczelinowym (uszczelniaczem).

 

LAPISOWANIE inaczej impregnacja

Zabieg jest stosowany, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia.

Na ząb aplikowany jest azotan srebra. Wytrąca się z niego samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze i utwardza zębinę.

Zabarwiony ząb ma niestety charakterystyczny brązowy kolor.

Zalecenia pozabiegowe: pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów i napoi przez 2 godziny.

Zabieg należy powtórzyć 3 razy w tygodniowych odstępach
Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów to niezbędny element prawidłowej i kompleksowej higieny jamy ustnej. Samo szczotkowanie nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń gromadzących się między zębami. Pozostające tam resztki pokarmów stają się świetną pożywką dla bakterii, które uszkadzają szkliwo i w efekcie prowadzą do próchnicy.
Szczoteczka manualna

Szczoteczka do zębów jest przyrządem, który powinien mieć w domu każdy z nas i używać jej dwa razy dziennie.
Powinna byc dostosowana do naszych umiejętności manualnych oraz potrzeb indywidualnych jamy ustnej.
Szczoteczka soniczna

Podstawą pracy szczoteczki sonicznej są fale dźwiękowe (soniczne), które wprawiają włosie w określony ruch. Zaletą szczoteczek sonicznych jest bezpieczne czyszczenie tkanek miękkich przyzębia, w tym kieszonek dziąsłowych oraz przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc.
Szczoteczka elektryczna

Okrągły kształt szczoteczki elektrycznej wzorowany jest na profesjonalnym sprzęcie stomatologicznym. Główka precyzyjnie otacza każdy ząb i przy pomocy ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych usuwa płytkę nazębną, docierając także głęboko między przestrzenie zębów.
Pasty do zębów

Głównym zadaniem pasty do zębów jest oczyszczanie jamy ustnej oraz ochrona zębów przed próchnicą.
W zależności od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi się borykamy, należy zwracać uwagę, czy wybrana pasta zawiera w swoim składzie odpowiednie substancje.
Płyn do płukania jamy ustnej

Płyn do płukania jamy ustnej stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jako środek pielęgnacyjny może byc również stosowany między szczotkowaniem zębów, wyrównując pH w ustach, ogranicza rozwój bakterii oraz negatywne działania kwasów na szkliwo.

Usługi

Opinie

Zadzwoń teraz