Stomatologia dla dorosłych

Leczenie zachowawcze

Na czym polega leczenie zachowawcze?

Leczenie zachowawcze zębów polega na diagnostyce i leczeniu chorób zębów i tkanek otaczających, głównie próchnicy i chorób miazgi. Jego celem jest przywrócenie zdrowia i funkcji zębów oraz zachowanie ich jak najdłużej.
Tkanki zęba objęte próchnicą są usuwane aby zatrzymać proces destrukcji i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się bakterii po usunięciu próchnicy powstałe ubytki w zębie są wypełnione materiałami stomatologicznymi wysokiej jakości takimi jak kompozyty, które przywracają kształt i funkcje zęba. W przypadkach, gdy próchnica dotarła do miazgi zęba konieczne może być leczenie kanałowe.

Jak rozwija się próchnica?

W naszej klinice stawiamy na edukację i zrozumienie choroby próchnicowej przez pacjenta. Nikt nie rodzi się z próchnicą. Jest to choroba zakaźna, którą można przekazać innej osobie np. poprzez całowanie lub picie z tej samej butelki.

Próchnica jest chorobą bakteryjną, rozwija się w wyniku metabolizowania cukrów z jedzenia i napojów przez bakterie, czego wynikiem jest powstawanie kwasów, które mogą uszkadzać strukturę zęba. Początkowy etap próchnicy czyli uszkodzenie szkliwa, zwane odwapnieniem lub białą plamą, można leczyć stosując remineralizację, np. przy pomocy lakierów fluorkowych i specjalnych preparatów z hydroksyapatytem oraz obowiązkowo utrzymując idealną higienę jamy ustnej. Niestety jeśli dojdzie do powstania ubytku, czyli kolejnego stadium próchnicy, konieczne jest mechaniczne usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i następnie właściwe jej odtworzenie przy pomocy wypełnienia. Gdy ubytki nie są leczone, mogą się pogłębiać, powodując ból i inne problemy ze zdrowiem jamy ustnej.

Aby nie dopuścić do rozwoju choroby warto zrozumieć warunki jakie muszą być spełnione by zaistniała. Powstanie próchnicy jest zależne od 4 czynników działających równocześnie:

  • obecność bakterii próchnicowych
  • dostarczanie cukrów w diecie
  • podatność tkanek zęba
  • czas

Dlatego podstawą zapobiegania próchnicy jest codzienna dokładna higiena jamy ustnej, tak by nie dopuścić do jednoczesnego zaistnienia czterech warunków próchnicy oraz regularna profesjonalna higienizacja w gabinecie. Nasze higienistki stomatologiczne edukują Pacjentów na temat odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz pomagają nauczyć się prawidłowych i skutecznych technik mycia zębów.

Aby wykryć próchnicę w jak najwcześniejszym stadium konieczne są regularne kontrole i badania stomatologiczne. Rozpoznanie zmian na wczesnym etapie pozwala na zachowanie większej ilości tkanek zęba i tym samym biomechanicznej odporności zęba oraz zapobiega  powikłaniom ze strony miazgi zęba i konieczności np. leczenia kanałowego. Tym samym leczenie jest tańsze i krótsze. Nieleczona próchnica prowadzi do zniszczenia zęba, do stanu zapalnego lub obumarcia miazgi zęba (żywej części zęba), w konsekwencji do pojawienia się dolegliwości bólowych oraz ostatecznie nawet do całkowitej destrukcji zęba i konieczności jego usunięcia, co wymaga wielospecjalistycznego leczenia, znacznie wydłuża czas i zwiększa koszty.

Leczymy komfortowo

W naszej klinice korzystamy z bezpiecznych i skutecznych środków znieczulających, dbając o najwyższy komfort Pacjentów w trakcie wszystkich zabiegów.

Przed podaniem właściwego znieczulenia miejscowego, stosujemy znieczulenie w postaci smakowego żelu, nakładanego na dziąsło. Pozwala to na wykonanie praktycznie bezbolesnej aplikacji konwencjonalnego środka znieczulającego.

Posiadamy także znieczulenie komputerowe. W tym systemie posługujemy się elektroniczną końcówką, która ustawia prędkość aplikacji leku znieczulającego tak, aby było to jak najbardziej komfortowe dla pacjenta.

Stosujemy najlepsze wypełnienia światłoutwardzalne i biozgodne

Stawiamy na niezawodność, dlatego w czasie leczenia z zakresu stomatologii zachowawczej używamy najlepszych i nowoczesnych kompozytowych materiałów światłoutwardzalnych. Dzięki nim stomatolog jest w stanie zapewnić maksymalnie naturalny wygląd odbudowy, tak by była ona niezauważalna. Proces aplikacji wypełnienia polega na nałożeniu warstw materiału kompozytowego na przygotowaną powierzchnię zęba, a następnie jego utwardzeniu za pomocą specjalnego światła UV lub LED.

Nakłady: inlay, onlay i overlay

Jeżeli ubytek zębowy jest niestandardowo rozległy, zamiast tradycyjnych wypełnień kompozytowych, warto zdecydować się na wkłady i nakłady koronowe: inlay, onlay czy overlay. 

Aby spełniały swoje zadanie, muszą być one stworzone na podstawie wykonanych wcześniej wycisków protetycznych lub skanów

Są one niezwykle estetyczne, a zarazem trwałe i odporne na ścieranie wynikające z codziennego użytkowania. Dzięki nim również możliwe jest odbudowanie prawidłowego wyglądu i kształtu zęba.

Leczymy zęby u najmłodszych

Jesteśmy specjalistami w leczeniu zębów u dzieci i dokładamy wszelkich starań, aby przychodziły do nas całe rodziny.

Przeprowadzamy wizyty adaptacyjne dla dzieci, dzięki którym dziecko może w przyjaznej i spokojnej atmosferze zapoznać się z gabinetem, personelem oraz ze sprzętem stomatologicznym. Podczas takiej wizyty nie przeprowadza się żadnych zabiegów, nie leczy się ubytków. Mały pacjent oprowadzany jest po gabinecie, w celu oswojenia się z aparaturą. Dowiaduje się dlaczego dbanie o zęby jest ważne i jak robić to w prawidłowy sposób.

Lekarz razem z asystentką w formie zabawy opisują otaczający sprzęt i pokazują potrzebne do pracy narzędzia (np. ssak to “trąba słonia”, lampa przy fotelu to „słoneczko”).

Dzięki przyjaznemu podejściu dziecko ma okazję rozwinąć zaufanie do personelu i gabinetu, co pozwala uniknąć nieuzasadnionych lęków przed zabiegami stomatologicznymi oraz skutkuje bardzo dobrą współpracą w przyszłości.

W naszej klinice możemy sprawić, żeby Pacjent prowadzony od wieku dziecięcego zachował zdrowe zęby aż do wieku dorosłego.

Wielu Pacjentów, których przyjmowaliśmy gdy byli dziećmi, obecnie przychodzą do nas wraz ze swoimi dziećmi.

Aby leczenie i współpraca zakończyły się sukcesem, należy pamiętać o cyklicznych wizytach kontrolnych i profilaktycznych oraz prawidłowej higienie jamy ustnej.

Zaleca się, aby pierwsza wizyta dziecka u dentysty odbyła się około pierwszego roku życia lub zaraz po przebiciu pierwszego zęba mlecznego.

Wielu rodziców popełnia błąd i przychodzi na pierwszą wizytę w momencie, jak pojawiają się problemy z zębami, najczęściej kiedy dziecko skarży się na ból zęba. 

Wówczas dziecko kojarzy wizytę u dentysty z czymś nieprzyjemnym, ponieważ stresuje leczeniem i ewentualnym znieczuleniem. Możliwe jest wtedy, że będzie unikało dentysty, również w życiu dorosłym. 

Dlatego tak ważne jest, aby pierwsza wizyta u dentysty była dla dziecka bezstresowa i przebiegła w przyjemnej atmosferze. 

Zamów kontakt

Skorzystaj z formularza, aby umówić się na konsultacje.

    Podaj swoje dane:


    Kiedy mamy się skontaktować?


    Kontakt dotyczy:


    Ta strona jest zabezpieczona przez reCAPTCHA i obowiązują ją Polityka prywatności Google oraz Warunki korzystania z usługi.

    Zarezerwuj wizytę

    zadzwoń 798 60 80 90
    godziny otwarcia
    PON-PT: 9:00-21:00
    * wymagane wcześniejsze umówienie się
    Obserwuj nas
    Umów wizytę