Profilaktyka i higiena

Cennik zabiegów

 • Pakiet higienizacyjny: skaling + piaskowanie + fluoryzacja 400 - 460 zł
 • Fluoryzacja 170 zł
 • Lakowanie (1 ząb) 130 zł

Umów wizytę

  Jedną z najważniejszych dziedzin stomatologii jest profilaktyka, zajmująca się zapobieganiem powstawania chorób jamy ustnej, w tym próchnicy. Ma niezwykle duży wpływ na wrażenie estetyczne, gdyż minimalizuje ryzyko poważnej demineralizacji powierzchni szkliwa oraz wystąpienia trwałych przebarwień.
  Kompleksową higienizację jamy ustnej Pacjentów Kliniki Wiktorska wykonują dyplomowane higienistki. W zależności od stanu przyzębia pacjenta, zabieg jest zalecany średnio raz na 6 miesięcy. Pacjenci z chorobami przyzębia oraz w trakcie leczenia ortodontycznego powinni zapisywać się na zabieg higienizacji jamy ustnej co 3 miesiące.

  Częstotliwość wykonywania zabiegu profesjonalnej higienizacji jamy ustnej może ulec zmianie w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, o czym decyduje lekarz prowadzący lub higienistka.

  Składa się z kilku etapów.

   

  SKALING

  Jest to zabieg leczniczy, który polega na usuwaniu kamienia nazębnego przy pomocy skalera ultradźwiękowego. Na niedoczyszczonych powierzchniach zębów tworzy się tzw. płytka nazębna, która po pewnym czasie ulega mineralizacji przekształcając się w kamień naddziąsłowy i poddziąsłowy.
  Powstały kamień nazębny uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, nieświeży oddech, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Jest głównym czynnikiem rozwinięcia się Paradontozy, procesów zaniku kości oraz  stopniowego rozchwiania i utraty zębów.

  Zabieg jest bezbolesny, jednak w przypadku pojawienia się odczuć bólowych zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym.
  Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia nazębnego jest podstawą zdrowych zębów i dziąseł.

   

  PIASKOWANIE ZĘBÓW

  To kolejny etap zabiegu higienizacyjnego, polegający na usunięciu z powierzchni zębów wszystkich osadów pokarmowych. Do tego celu higienistka używa specjalnej piaskarki i odpowiednich środków do piaskowania.

  Zabieg ten proponowany jest w pakiecie ze scalingiem. Podczas piaskowania z zębów zostają usunięte resztki kamienia nazębnego, osadu pokarmowego i biofilmu. Zęby stają się wyraźnie bielsze, ale przede wszystkim są one wolne od nagromadzonych osadów, stanowiących idealną pożywkę dla bakterii.
  W naszym gabinecie posiadamy kilka rodzajów piasku stomatologicznego, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta. Używamy piasku stomatologicznego przeznaczonego dla osób palących, pijących dużo kawy i herbaty, dla pacjentów ortodontycznych, implantologicznych i periodontologicznych.

   

  POLISHING

  Jest jednym z etapów kompleksowej higienizacji wykonywanej w gabinecie stomatologicznym.
  Wszystkie powierzchnie zębów, przy użyciu past polerskich o różnej ścierności, czyści się i poleruje gumkami lub szczotkami o odpowiednich kształtach. Oczyszczona i gładka powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się zanieczyszczeń i tworzenie płytki nazębnej.

   

  FLUORYZACJA ZĘBÓW

  To jeden z najcześciej wykonywanych zabiegów profilaktycznych, mających na celu ochronę zębów przed nadmierną wrażliwością oraz ryzykiem powstania próchnicy. Jak sama nazwa mówi, głównym składnikiem leczenia jest oczywiście fluor, mający niezwykle ciekawy zestaw cech charakterystycznych:

  • Wspomaga remineralizację i odbudowę szkliwa
  • Uodparnia szkliwo na działanie szkodliwych kwasów wytwarzanych przez bakterie
  • Hamuje rozwój bakterii
  • Tworzy na zębach szczelną barierę, utrudniającą gromadzenie się osadów

  Profesjonalny zabieg fluoryzacji zębów polega na nałożeniu na oczyszczone uprzednio zęby preparatu z zawartością fluoru. W naszym gabinecie aplikowany jest w postaci pianki, w skład której wchodzi również hydroksyapatyt, ksylitol oraz wyciągi z imbiru i kurkumy, które działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie.

  Pacjentom, którzy z jakichkolwiek przyczyn wolą nie stosować fluoru, proponujemy piankę z jonami wapnia, które remineralizują szkliwo.

  Zabieg fluoryzacji zębów zaleca się przeprowadzać co 6 miesięcy. Przy dużej skłonności do próchnicy zabieg można powtarzać mniej więcej co 3 miesiące.

   

  Po zabiegu higienizacji (skaling, piaskowanie zębów, fluoryzacja zębów) pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia i picia przez godzinę. Należy unikać kwaśnych i przebarwiających pokarmów. W dniu zabiegu może nie czyścić zębów.

   

  Lakierowanie inaczej fluoryzacja zębów mlecznych u dzieci – to zabieg szybki, bezbolesny i bezpieczny. Trwa kilkanaście minut.
  Powierzchnie wszystkich zębów oczyszczamy przy pomocy szczoteczki i delikatnej pasty, usuwając ewentualny osad i płytkę bakteryjną.
  W naszym gabinecie pokrywamy zęby specjalnym lakierem fluorowym za pomocą aplikatora-pędzelka.
  Działanie preparatu jest związane ze stężeniem fluoru oraz jego przedłużonym uwalnianiem. Pacjent powinien zrezygnować z jedzenia i żucia gumy co namniej jedną godzinę po zabiegu. W dniu zabiegu pacjent nie czyści zębów wieczorem.

  Zabieg fluoryzacji zębów u dzieci zaleca się przeprowadzać co 6 miesięcy, u dzieci z większą skłonnością do próchnicy – co 3 miesiące.

   

  LAKOWANIE ZĘBÓW U DZIECI

  W celu zabezpieczenia pierwszych stałych zębów wyrzynających się oraz zębów przedtrzonowych i trzonowych przed próchnicą stosuje się bezbolesny zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd.
  Lakowanie polega na wypełnieniu bruzd i zagłębień anatomicznych w zębach światłoutwardzalnym lakiem szczelinowym (uszczelniaczem).

   

  LAPISOWANIE inaczej impregnacja

  Zabieg jest stosowany, gdy większa część powierzchni zęba mlecznego jest zniszczona przez próchnicę i nie da się założyć wypełnienia.

  Na ząb aplikowany jest azotan srebra. Wytrąca się z niego samo srebro, które ma silne właściwości bakteriobójcze i utwardza zębinę.

  Zabarwiony ząb ma niestety charakterystyczny brązowy kolor.

  Zalecenia pozabiegowe: pacjent powinien powstrzymać się od spożywania pokarmów i napoi przez 2 godziny.

  Zabieg należy powtórzyć 3 razy w tygodniowych odstępach
  Nitkowanie zębów

  Nitkowanie zębów to niezbędny element prawidłowej i kompleksowej higieny jamy ustnej. Samo szczotkowanie nie jest w stanie usunąć wszystkich zanieczyszczeń gromadzących się między zębami. Pozostające tam resztki pokarmów stają się świetną pożywką dla bakterii, które uszkadzają szkliwo i w efekcie prowadzą do próchnicy.
  Szczoteczka manualna

  Szczoteczka do zębów jest przyrządem, który powinien mieć w domu każdy z nas i używać jej dwa razy dziennie.
  Powinna byc dostosowana do naszych umiejętności manualnych oraz potrzeb indywidualnych jamy ustnej.
  Szczoteczka soniczna

  Podstawą pracy szczoteczki sonicznej są fale dźwiękowe (soniczne), które wprawiają włosie w określony ruch. Zaletą szczoteczek sonicznych jest bezpieczne czyszczenie tkanek miękkich przyzębia, w tym kieszonek dziąsłowych oraz przestrzeni międzyzębowych i innych trudno dostępnych miejsc.
  Szczoteczka elektryczna

  Okrągły kształt szczoteczki elektrycznej wzorowany jest na profesjonalnym sprzęcie stomatologicznym. Główka precyzyjnie otacza każdy ząb i przy pomocy ruchów oscylacyjno-rotacyjno-pulsacyjnych usuwa płytkę nazębną, docierając także głęboko między przestrzenie zębów.
  Pasty do zębów

  Głównym zadaniem pasty do zębów jest oczyszczanie jamy ustnej oraz ochrona zębów przed próchnicą.
  W zależności od tego, z jakimi problemami zdrowotnymi się borykamy, należy zwracać uwagę, czy wybrana pasta zawiera w swoim składzie odpowiednie substancje.
  Płyn do płukania jamy ustnej

  Płyn do płukania jamy ustnej stanowi doskonałe uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Jako środek pielęgnacyjny może byc również stosowany między szczotkowaniem zębów, wyrównując pH w ustach, ogranicza rozwój bakterii oraz negatywne działania kwasów na szkliwo.

  Usługi

  Zapewniamy pełen zakres usług stomatologicznych. Co nas wyróżnia wśród innych?

  • rodzinna, przyjazna atmosfera
  • dla pacjentów z bólem zęba zawsze znajdziemy czas
  • potrafimy odebrać strach przed zabiegami dentystycznymi (leczenie dentofobii)
  • wypełnienia i leczenie kanałowe wykonujemy w powiększeniu (lupy, mikroskop)
  • wykonujemy trójwymiarowe zdjęcie rtg przy użyciu najnowszego aparatu do tomografii komputerowej
  • używamy tylko najwyższej jakości materiałów renomowanych firm
  • stosujemy bardzo rygorystyczne metody sterylizacji m.in według ISO
  • stosujemy najnowszej generacji aparaty ortodontyczne które znacząco skracają czas leczenia i zmniejszają częstotliwość wizyt kontrolnych
  • profesjonalne czyszczenie zębów wykonują higienistki z wieloletnim stażem
  • ze wskazań lekarza lub na życzenie pacjentów wykonujemy zabiegi w znieczuleniu ogólnym i sedacji

  Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

  Klinika Wiktorska
  Wysokiej jakości leczenie
  Klinika Wiktorska
  Specjalistyczna wiedza
  Klinika Wiktorska
  Profesjonalny sprzęt
  Klinika Wiktorska
  Fachowa obsługa

  Opinie

  Zadzwoń teraz